Hviezdoslavovo námestie

Panoramatický
výhľad

95 min.

Pauza
15 min. - Slavín
20 min. - Hrad

Celoročne mimo 24. a 25.12.

Dospelá osoba
24 €
Dieťa od 3 - 12 r.
12 €
Dieťa do 3 r.
grátis

Poznáte ten pocit, keď stojíte na kopci, pozeráte sa na krajinu pod vami a všetky vaše problémy sa zrazu zdajú menšie a menej dôležité? Keď sledujete miniatúrne veže kostolov, osvetlené štvorce okien, obrysy hôr na obzore a premýšľate o tom, akí ľudia s akými životnými príbehmi žijú v mravenisku pod vami a vnímate farby a vôňu mesta?

 

Presne takýto zážitok Vám ponúkneme s Prešporáčikom® Oldtimer, ktorý vám počas panoramatického okruhu ukáže miesta s najkrajšími výhľadmi na Bratislavu a vyrozpráva príbeh ako sa z malého mestečka na Dunaji stalo hlavné mesto Slovenska v srdci Európy. 

 

Od historického centra Starého Mesta na Hviezdoslavovom námestí s historickou budovou Slovenského národného divadla sa vydáme na námestie Slovenského národného povstania, kde sa nachádza súsošie venované partizánom padlým v ozbrojenom povstaní proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky počas II. svetovej vojny.

Pokračujeme cez námestie SNP s množstvom historických budov. V strede Námestia slobody uvidíte fontánu  „Družba“ v tvare lipového kvetu, ktorá je najväčšou fontánou v Bratislave. Má priemer 9 metrov a v roku 2023, po rekonštrukcii námestia, sa do nej po dlhých rokoch opäť vrátila voda. 

Trasa vláčika Prešporáčika® Oldtimer vedie aj popri budove Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy k sídlu Národnej banky. Po chvíli míňame veľkolepý Grasalkovičov palác – sídlo slovenského prezidenta. 

Cez historickú časť mesta Palisády vás vyvezieme až na Slavín k pamätníku obetiam boja proti fašizmu v druhej svetovej vojne. Počas 15-minútovej prestávky môžete venovať tichú spomienku sovietskym vojakom Červenej armády, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Slovenska a zároveň obdivovať úžasné výhľady na mesto, ktoré sa pred vami otvárajú z tejto výšky. 

Po prestávke sa vydáme k ďalšej dominante mesta, k Bratislavskému hradu. Počas 20 minútovej prestávky nevynechajte nádvorie hradu a nádhernú barokovú záhradu. Určite budete obdivovať nekonečné výhľady z hradných múrov alebo z nádvoria Národnej rady Slovenskej republiky. 

Cez Zámockú ulicu prejdeme až k mestským hradbám, okolo korunovačného kostola sv. Martina späť k Dunaju. Po nábreží sa dostaneme k modernej budove obchodného centra Eurovea, Novému divadlu a tiež k prvej univerzite na Slovensku – Univerzite Komenského. Pri Slovenskej filharmónii odbočíme na Hviezdoslavovo námestie, kde celý okruh končí.

Lístky si môžete zakúpiť v našej kancelárii na Panskej 37, alebo pri našom predajnom vozíku na Hviezdoslavovom námestí (pri historickej budove Slovenského národného divadla). V sezóne aj  u predajcu na Rybnom námestí.  Ak ste skupina, je lepšie si jazdu vopred na určitý čas a dátum objednať.

Kapacita:

144 miest (26, 26, 27, 27, 27, 11 miestne Prešporáčiky)

 

Prevádzkové hodiny: 

CELOROČNE (mimo 24.12. a 25.12.)

09:00 – 18:00 SEZÓNA 1.3. – 31.10. 

10:00 – 16:00 MIMOSEZÓNA 8.1. – 29.2. a 1.11. – 7.1.

 

Odporúčame navštíviť:

Bratislavský hrad – nádvorie a barokovú záhradu 

 

Dóm sv. Martina – korunovačný kostol 11-ich uhorských kráľov vrátane Márie Terézie a ôsmich kráľovských manželiek

 

Primaciálny palác –  so zrkadlovou sálou a zbierkou tapisérií zobrazujúcich starogrécky príbeh o tragickej láske Leandra a Héry

 

Krenova pasáž – chodník nad priepasťou, tvorený ilúziou/odrazom zrkadiel z „nekonečných stien“ kníh

 

Slovenskú národnú galériu

 

Slovenské národné múzeum

 

Slovenský národný salón vín – ochutnávka tých najlepších slovenských vín

 

Múzeum dopravy

 

Múzeum hodín

 

Operu, chrámový koncert alebo divadlo

Vojenské bunkre – z obdobia 2. svetovej vojny

SKUPINOVÉ REZERVÁCIE ONLINE LÍSTOK

Mapa trasy