Múzeá a galérie
Dóm sv. Martina
Dóm svätého Martina je najväčším, najstarším a najvýstavnejším bratislavským chrámom. Bol korunovačným kostolom uhorských kráľov, a korunovalo sa tu 11 kráľov a 8 kráľovských manželiek. V kostole dodnes nájdete tabuľu s ich menami. Je to pôvodne gotická stavba a nachádza sa priamo v centre historického jadra. Určite Vás nadchne aj jeho podzemie a veža. Na vrcholku veže si môžete všimnúť kópiu uhorskej kráľovskej koruny.
Primaciálny palác
Primaciálny palác je najkrajšou klasicistickou pamiatkou na Slovensku. Je to niekdajšie sídlo ostrihomského arcibiskupa. Bol tu podpísaný bratislavský mier po bitke pri Slavkove 1805 medzi Francúzskom a Rakúskom – Napoleónom a cisárom Františkom I. Verejnosti je dnes v Primaciálnom paláci prístupná okrem reprezentačných miestností aj nádherná zrkadlová sála a jedinečná zbierka šiestich Bratislavských gobelínov zo 17. storočia z anglicka, na ktorej je zobrazená legenda o tragickom príbehu lásky Héry a Leandra. Dnes je palác sídlom okrem galérie mesta Bratislavy aj primátora hlavného mesta.
Krenova pasáž – nekonečná priepasť (len pre silné žalúdky!)
V galérii mesta Bratisvy nájdete kreatívnu miestnosť – nekonečný priestor tvorený ilúziou, nadizajnovaný Matejom Krenom. Nekonečné steny sú tvorené z kníh, zrkadiel a svetla. V strede je uzučký chodník po ktorom prechádzate a zdá sa vám, že prekračujete hlbokú priepasť. Garantujeme vám hlboký zážitok.
Galéria Multium
Vstúpte do Galérie Multium a nechajte sa unášať ilúziou nekonečna v 6-tich zrkadlových miestnostiach. Každý z nich ponúka iný zážitok. Základným prvkom miestností vytvárajúcich ilúziu nekonečna sú dve zrkadlá oproti sebe na protiľahlých stenách. Ak k nim pridáme ďalšie zrkadlá, napr. na strope a podlahe, tak sa dojem nekonečna rozšíri o ďalší rozmer. Takto sa možno hrať v trojrozmernom priestore so zrkadlami a vytvárať rôzne efekty a ilúzie nekonečna…
Národný salón vín
Priamo v pešej zóne sa nachádza jeden z našich pokladov – Národný salón vín. Nájdete tu 100 najlepších vín Slovenska. Rozdelené sú do piatich kategórií – biele, rúžové a červené tiché vína, vína tokajské a šumivé. Naši someliéri si tu pre vás pripravili rôzne degustačné programy. Poďte a ochutnajte. Naše vína sú známe po celom svete a pýšime sa mnohými medailami. Ochutnať tu môžete aj obľúbené víno Márie Terézie, Frankovku.
Múzeum vinohradníctva
Pestovanie hrozna a výroba vína zohrávali dôležitú úlohu v dejinách Bratislavy. Múzeum prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území mesta od staroveku až po 20. storočie. Predstavuje aj dve najvýznamnejšie bratislavské vinárske firmy Hubert J. E. a Palugyay, ktoré za svoju produkciu, najmä šumivého vína, získali mnohé medzinárodné ocenenia. Spoločnosť Hubert, je prvá mimofrancúzska fabrika na šumivé vína mimo Francúzska ich „šampanské“ oceňoval a rád pil aj František Jozef I. Podľa legendy bola firma založená mladým francúzskym vojakom Johannom Evangelistom Hubertom, pôvodom zo Champagne, ktorý sa tu zaľúbil do krásnej devy…..
Galéria Nedbalka
Poslaním Galérie Nedbalka je poskytnúť všetkým záujemcom o výtvarné umenie možnosť zoznámiť sa s dielami najvýznamnejších umelcov tvoriacich na Slovensku od konca 19. storočia až po súčasnosť. Nájdete tam diela od takých známych maliarov ako Mária Medvecká, Janko Alexy a mnohí iní.
Múzeum Johana Nepomuka Hummela – rodný dom
Nájdete tu expozíciu o živote a diele skladateľa, klaviristu, kapelník a pedagóg J. N. Hummela (1778 – 1837), medziiným aj žiaka W. A. Mozarta. Tento renezančný záhradný dom je jeho rodný. Nachádza sa tu kolekcia hudobných nástrojov z jeho pozostalosti a ukážky notových záznamov jeho diel.
Múzeum židovskej kultúry
Činnosť múzea je zameraná na vývin duchovnej a hmotnej židovskej kultúry a dokumentáciu holokaustu na Slovensku. K hlavným aktivitám múzea patrí zbierková, dokumentačná a následná prezentačná činnosť. 50% zbierkových predmetov sú dary. Dozviete sa tu o židovských sviatkoch, priblížia vám tu obraz života ortodoxnej židovskej rodiny a oboznámia s tradíciami, náboženskými obradmi a sviatkami životného cyklu ako sú obriezka, bar micva a bat micva, ako aj obrady spojené so svadbou a úmrtím.
Pamätník Chatama Sofera
Je pozostatkom starobylého cintorína, ktorý bol zničený v roku 1943 v dôsledku výstavby tunela pre električkovú trať. Pamätník Chatama Sofera je hrobka postavená nad pohrebiskom významných rabínov a učencov, ktorým sa v židovskej tradícii preukazuje veľká úcta. V podzemnom priestore sa zachovalo 23 hrobov vrátane hrobu významného bratislavského rabína Chatama Sofera, celosvetovo známeho. Chatam Sofer zastával tento post 33 rokov, ale slúžil aj ako av bet din (hlavný sudca rabínskeho súdu) a stal sa jednou z najrešpektovanejších súdobých autorít v halache (židovskom práve). Okolo 1200 jeho responzí (rabínskych rozhodnutí) bolo publikovaných po jeho smrti a mnohé z nich dodnes patria k základnej študijnej literatúre budúcich rabínov. Pamätník často navštevujú ortodoxní židovskí pútnici z celého sveta.
Múzeum starých hodín
Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami.
Múzeum dopravy
Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov. Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Návštevníka zaujmú prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá. Na koľajisku možno vidieť výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových
vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu trate, rovnošatám a ďalším predmetom z histórie železničnej dopravy na území Slovenska.
Danubiana – galéria moderného umenia
Danubiana je galéria moderného umenia. Nachádza sa v krásnom, tichom prostredí a je obkolesená Dunajom. Môžete sa tam dostať loďou, motorovými člnmi, alebo autobusom. Predstava, ktorá podnietila vznik Danubiany, bolo vytvoriť v Bratislave moderný otvorený priestor pre súčasné umenie.